Spoštovani starši,

začenja se novo šolsko leto in po dvomesečnem premoru bodo ceste znova polne šolarjev. Tudi letos bodo v prvih šolskih dneh policisti, predstavniki PGD Škocjan in Bučka ter predstavniki inšpektorata izvajali poostren nadzor prometa in tako poskrbeli za večjo varnost naših otrok. Še posebej tistih, ki letos prvič stopajo skozi šolska vrata.

Naloga nas vseh je, da bodo otroci na poti v šolo in domov ter tudi sicer v prometu čim bolj varni.

Odločili smo se, da skupaj z vami zavarujemo življenja otrok, ki obiskujejo našo šolo. Predvsem v prvih šolskih dneh moramo starši, učitelji in policisti spregovoriti o varnosti v prometu. Starši naj skupaj z otrokom načrtujejo pot v šolo in domov.

Naša skupna naloga in še posebej naloga staršev je, da za otroke storimo kaj več:

•  naučimo jih osnovnih prometnih pravil,
    •   pokažimo jim, katera pot v šolo in domov je najvarnejša,
    •   izbrati je potrebno najvarnejšo pot in ne najkrajše,
    •   za pot v šolo in domov otroka ustrezno opremimo (rumene rutice, odsevne kresničke, torbe z odsevniki…),
    •   tisti, ki v šolo prihajajo peš, naj gredo po pločniku ali pešpoti,
    •   učenci  vozači s šolskim avtobusom in kombijem čakajo na prevoz na predvidenem postajališču,
    •   posebno pozornost posvetimo vstopanju in izstopanju (disciplinirano in šele takrat, ko se vozilo popolnoma ustavi),
    •   v avtobusu in kombiju je obvezna uporaba varnostnih pasov,
    •   enako velja tudi za tiste, ki otroke pripeljejo v šolo z avtomobilom (uporaba varnostnih pasov in otroških varnostnih sedežev – starši moramo biti zgled za uporabo varnostnih pasov),
    •   starše naprošamo, da v umirjeno prometno območje pri šoli pripeljejo počasi in ne ustavljajo avtomobilov na postajališču in obračališču pred šolo,
    •   s kolesom se v šolo lahko vozijo le tisti učenci, ki so opravili kolesarski izpit, imajo tehnično brezhibno kolo in uporabljajo zaščitno čelado,
    •   podobno velja tudi za učence, ki se v šolo pripeljejo s kolesom z motorjem (izpit, brezhibno vozilo in zaščitna čelada),
    •   kolesa in kolesa z motorjem ter skiroje parkiramo na prostoru, namenjenim za parkiranje koles.

Otroci opazujejo vaše ravnanje in ga skušajo posnemati. Bodite jim dober zgled  skozi celo šolsko leto in ne samo prve šolske dni. Z nekaj storjenimi dejanji boste olajšali delo vsem, ki se ukvarjajo s prometno varnostjo. Tako boste pripomogli našim najmlajšim k večji varnosti v prometu. Prvi šolski dan je pravi trenutek, da o tem razmislimo, saj je to del naše skupne odgovornosti.

Viri:  Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu: brošura Prvi koraki v svetu prometa

Vam in vašim otrokom želimo srečno in varno v prometu – naj to šolsko leto mine brez ene same prometne nezgode.

Ekipa prometne varnosti.