Prešeren sreča Metelka – Metelkovo leto

Prešeren sreča Metelka je naslov prireditve ob slovenskem kulturnem prazniku, ki se je odvijala v petek, 7. 2. 2020 ob 18. uri v večnamenskem prostoru OŠ Frana Metelka Škocjan. Posvečena je bila Francetu Prešernu in škocjanskemu rojaku Franu Metelku, po katerem nosi ime naša osnovna šola. 14. julija preteklega koledarskega leta je minilo 230 let od Metelkovega rojstva, letos pa bo 27. decembra minilo 160 let od Metelkove smrti. Metelkovo leto zaznamujemo s številnimi dogodki in obeležitvami tudi na škocjanski osnovni šoli.  Po nagovoru ravnateljice ge. Irene Čengija Peterlin in župana g. Jožeta Kaplerja je z ubranimi glasovi zapel Cerkveni mešani pevski zbor Dobrava Prešernovo podoknico Luna sije,  kladvo bije ter koroško domoljubno Rož, Podjuna, Zila. K besedi je pristopil slavnostni govornik dr. Stane Granda, zgodovinar in poznavalec življenja 19. stoletja. Poudaril je skrb za utrjevanje slovenskega jezika in širjenje kulture, za kar se lahko zahvalimo obema, tako Prešernu kot Metelku. Sleherni človek naj ceni in spoštuje  slovenski jezik, našo zemljo in prednike. Dramsko besedilo, v katerem se v domačem kraju srečata Prešeren in Metelko, so uprizorili učenci domače osnovne šole, metelkarji. Kot profesor Metelko je nastopil Vid Pleterski, Franceta Prešerna pa je odigral Janez Strašek. Zaskrbljeni profesor Metelko se na koncu le prepriča, da učenci moderne dobe kljub jeziku mladih izkazujejo veliko znanja o razvoju slovenskega knjižnega jezika. Torej jim je mar za našo preljubo slovenščino. Na odru je ponosno zaplesala Igraj kolo ter Rašplo predšolska skupina Vsevedi. Učenci so dramsko uprizoritev obogatili z recitiranjem Prešernovih Gazel. Člani pevskega zbora so pod mentorstvom gospoda Milana Pavliča poskrbeli za prijetne glasbene trenutke s pesmijo Presenečenja in recitacijo Povodni mož. Prešernovo pesem Od železne ceste so ob spremljavi pevskega zbora veličastno zapeli učenci Davor Lenčič, Leja Dimec in Pia Lahne. Na odru sta gostovala tudi bivša učenca naše šole, flavtistka Alenka Klobučar z baročno flavto (traverso) in glasbenik Luka Lenart na kitari v spremstvu mlajšega brata Blaža. Slišani zvoki baročne flavte in pesem O, Vrba so nas sprostili in ponesli v višave. Poslušalci so odhajali zadovoljni, saj so bili priča bogato obarvani prireditvi z zgodovinsko podlago Prešernovih in Metelkovih spoznanj. Zahvala gre pridnim metelkarjem in njihovi mentorici Tanji Luštek.

Nuška Keglovič

Janja Lesjak