Skoči na glavno vsebino

Avto že dolgo ni več v modi, to zdaj vemo že vsi. Zato vsako leto med 16. in 22. septembrom poteka EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI, ki stremi k spremembam potovalnih navad. Letos pod sloganom: Varčne poti.

Kaj pomeni sporočilo »Varčne poti«?

Slovenska gospodinjstva za pokrivanje stroškov prevoza porabijo vse več denarja. Čeprav je ugotovitev skrb vzbujajoča, pa še zdaleč ne vključuje vseh stroškov motoriziranega prometa – na primer od stroška gradnje prostorsko potratne infrastrukture do stroškov nesreč, onesnaževanja in podnebnih sprememb.

Zaradi vseh teh razlogov Evropski teden mobilnosti letos v ospredje postavlja odločitev za racionalnejše načine potovanj. To so vsi tisti načini, ki sicer na prvi pogled ponujajo manj prestiža in udobja, a obenem zagotavljajo svetlejšo prihodnost. Izberimo torej varčnejše poti in se pogovarjajmo o tem, kakšna bi bila naša družba, če bi večino poti opravili z javnim prevozom ali se odločili za eno od oblik aktivne mobilnosti.

Kako varčne poti vplivajo na višjo kakovost življenja?

Različne oblike aktivne mobilnosti (na primer hoja ali kolesarjenje), uporaba javnega prevoza kot tudi sopotništvo in souporaba avtomobila pomenijo nižje stroške za posameznika, povzročajo pa tudi manj okoljske škode in prinašajo manj negativnih učinkov na zdravje. Večja uporaba varčnih načinov mobilnosti pomeni tudi številne pozitivne posledice – na primer manjše javnozdravstvene stroške zaradi manjšega števila nesreč in bolezni, več javnega prostora, namenjenega premikanju in druženju (avtomobil je najbolj potraten »uporabnik« prostora), kot tudi bolj zadovoljno skupnost.

V želji, da učence spodbudimo k čim več gibanja in hoje smo se odločili, da se pridružimo otrokom v vrtcu, pri izvedbi tedna hoje.

Vse starše prosimo, da v tem tednu parkirate pred občinsko stavbo in svoje otroke peš pospremite do šole. V šolo lahko pridejo peš ali z uporabo šolskega prevoza. Na ta način bomo tudi zmanjšali promet pred šolo in prispevali k manjši porabi energije.

Ker na šoli sledimo viziji trajnostne mobilnosti, se preko celega šolskega leta pogovarjamo o pomenu gibanja za zdravje in seveda o tem, da na takšen način prispevamo k zmanjšanju onesnaževanja okolja, v katerem živimo.

Z dejavnostjo peš hoje v šolo želimo učencem pokazati, da lahko na preprost način naredimo nekaj pozitivnega, smiselnega in dobrega zase in za okolje.


Vreme ni ovira za pešačenje. V primeru dežja naj imajo učenci ustrezna oblačila in dežnik.
Prosimo vas, da nam pri tem pomagate, da svoje otroke tudi sami spodbujate k trajnostnemu načinu prihoda v šolo.

Hvala za sodelovanje in podporo pri izvedbi tedna hoje,                  

 

EKIPA PROMETNE VZGOJE.

NOVO: 
Vsak dan, v TEDNU MOBILNOSTI, nas bo pred šolo in vrtcem pričakal KUŽA PAZI, skupaj z devetošolkama Tajdo in Pio.
 
https://www.youtube.com/watch?v=T-tx4Vw49pE&t=30s
(Skupno 54 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost