UNESCO ASPnet

ŠOLSKO LETO 2019/20 – Unesco mreža pridruženih šol

Naša šola se je v šolskem letu 2015/16 pridružila UNESCO mreži pridruženih šol. ASP mreža je del mednarodne UNESCO mreže, ki deluje od leta 1953 in v katero je vključenih kar 9000 predšolskih, osnovnošolskih in srednješolskih izobraževalnih ustanov v 180 državah po svetu. Organizacija UNESCO, ki je ena od agencij OZN, želi prispevati k miru, odpravi revščine, trajnostnemu razvoju in medkulturnemu dialogu.

KAJ JE UNESCO? Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo – je specializirana organizacija v okviru Organizacije združenih narodov (OZN). Sedež ima v Parizu.

• Kratica UNESCO
  • United Nations Educational, Scientific and Cultural Organizaton Associated Schools Project Network

Temeljni cilj UNESCO ASP mreže je uveljaviti kulturo miru in nenasilja ter naučiti se skrbeti za ohranitev skupnega doma – planeta Zemlje ter skozi projekte otroke in mladino čim bolje pripraviti na izzive vedno bolj kompleksnega in medsebojno odvisnega sveta. Prednostne naloge za šolsko leto 2018/19 so uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja (agenda 2030), globalno državljanstvo, medkulturni dialog, enake možnosti za vse, staranje prebivalstva, podpiranje programov za razvoj učnih vsebin. Širjenje učnega prostora. Povezovanje in ne tekmovanje.

V okviru UNESCO šole se obravnavajo ŠTIRI UNESCO TEME:

• Svetovni problemi in vloga ZN pri njihovem reševanju.
  • Mir in človekove pravice.
  • Izobraževanje.
  • Medkulturni dialog.

Unesco šola teži k uravnoteženemu razvijanju ŠTIRIH STEBROV IZOBRAŽEVANJA:

* Učiti se, da bi vedeli.

* Učiti se, da bi znali delati.

* Učiti se, da bi znali živeti skupaj.

* Učiti se biti.

Z letošnjih šolskim letom smo postali polnopravni člani UNESCO mreže pridruženih šol. Mreža temelji na medsebojnem sodelovanju šol, ki so združene okoli središča – mi spadamo pod ASPnet središče za Posavje, Dolenjsko in Belo krajino – ter tudi širše. Šole v mreži se vključujejo v razne projekte in tabore drugih šol ter obeležujejo pomembnejše dneve.

V šolskem letu 2019/20 se bomo vključili v projekte:

1. DRUGAČNOST NAS BOGATI
  2. OD PŠENIČKE DO POTIČKE

1. PROJEKTI, NA KATERE SMO SE PRIJAVILI:
  • Meja
  • Pozdrav ptic miru
  •  Menjam branje in sanje
  • Dediščina v rokah mladih
  • Po poti kulturne in naravne dediščine
  • Tvoj jezik, moj jezik
  • Unesco vrtički
  • Večerja