PŠENIČKA 2018/19

Izvedene dejavnosti in dogodki: pohod po Mlinarjevi potiTEHNIŠKI DAN – PŠENIČKA poročilo 3. rKulturni dan z delavnico Od pšeničke do potičke,

vabilo in prijavnica – Od pšeničke do potičke 18_19Tradicionalni slovenski zajtrkTEHNIŠKI DAN od pšeničke do potičke 2.r ,TEHNIŠKI DAN pšenička 1. razredPŠENIČKA Razmišljanja o kmetu …PŠENIČKA TEHNIŠKI DAN 3. p (2. 2.2019)

Spoštovani prijatelji UNESCO mreže pridruženih šol!

OSNOVNA ŠOLA FRANA METELKA ŠKOCJAN VAS VABI, DA SE PRIDRUŽITE NAŠEMU NACIONALNEMU PROJEKTU

OD PŠENIČKE DO POTIČKE

S projektom Od pšeničke do potičke želimo otroke učiti živeti z naravo ter jih seznaniti s pomenom kulturne in naravne dediščine. Želimo jim približati pomembnost skrbi za okolje in naš skupni dom, planet Zemlja. Naučiti delovati lokalno in globalno. Predvsem pa želimo, da bi se v tem svetu sodobnih tehnologij in dobrin za trenutek ustavili, pogledali okoli sebe, ter začutili lepoto svojega doma in pestrosti dobrin, katere nam nudi narava okoli nas. Začutili pa smo, da je potrebno več delati na medgeneracijskem sodelovanju in učenju, da je potrebno znanje, ki ga premorejo starejši prenašati na mlajše otroke ter s tem dati možnost socialne vključenosti in pripadnosti tudi starejšim. Zato želimo, da projekt Od pšeničke do potičke v naslednjem šolskem letu temelji na medgeneracijskem učenju in druženju.

Uresničevanje ciljev projekta preko naslednjih dejavnosti:

• pekovske in kuharske delavnice z babicami,
  • izdelava mlinčkov z dedki,
  • druženje z babicami in dedki ob tednu otroka ter skupna peka,
  • spoznavanje starih običajev,
  • predstavitev setve ter žetve nekoč,
  • pohod z babicami in dedki po mlinarjevi poti,
  • Spoznavanje poti od zrna do končnega izdelka – tehniški dan.
  • Obisk lokalnega kmeta, ogled setve ter spremljanje rasti pšenice, ogled polja v vseh letnih časih.
  • Priprava razstave starih predmetov povezanih s setvijo in žetvijo.
  • Obisk Zagraškega loga (krajinski park v občini Škocjan) – naravoslovni dan.
  • Obisk lokalne pekarne.
  • Obisk mlina.
  • Druženje s prijateljskimi razredi ter izvedba pekovskih in kuharskih delavnic.
  • Pohod po mlinarjevi poti – športni dan.
  • Spoznavanje pravljic o kruhu, pšenici … in likovno poustvarjanje skozi celo leto
  • Spoznavanje ljudskih pesmi o kruhu, pšenici ter učenje plesa Ob bistrem potočku je mlin skozi celo leto.
  • Spoznavanje pomena zdrave, lokalne ali doma pridelane hrane.
  • Zbiranje receptov starih, lokalnih jedi.
  • Likovno ustvarjanje skozi celo leto ter priprava razstave.

Z uresničitvijo ter doseganjem zastavljenih ciljem želimo doseči, da učenci:

• skrbijo za svoj osebnostni razvoj,
  • bogatijo svoje znanje,
  • se zavedo pomena naravne in kulturne dediščine,
  • se zavedo pomena ohranitve našega skupnega doma – planeta Zemlja.
  • razvijajo kreativnost,
  • samostojno raziskujejo.

S izvedenimi dejavnostmi projekta Od pšeničke do potičke želimo uresničiti tudi cilje mednarodnega projekta TOY+ (Together Old and Young – Mladi in stari skupaj), v katerem je v preteklem šolskem letu sodelovala naša šola:

• Graditi prijazno medgeneracijsko skupnost,
  • razvijati empatije,
  • zmanjševati predsodke in stereotipe,
  • razvijati veščine in kompetence za zagotavljanje uspešnih dejavnosti medgeneracijskega učenja,
  • si izmenjavati znanja in veščine,
  • poskrbeti za večjo socialno vključenost starejših na lokalni ravni.

Želimo, da bogate izkušnje in znanje o naravi, kulturni in naravni dediščini, skrbi za okolje starejših preide na mlajše. Ob tem pa se učimo strpnosti drug od drugega. Vse to zapoveduje eden izmed štirih stebrov izobraževanja Naučiti se živeti skupaj (živeti v medgeneracijskem sožitju), kateremu želimo slediti. Seveda pa bomo sledili tudi preostalim trem.

Projekt bo potekal celo šolsko leto in se izvaja v vrtcu ter v vseh razredih osnovne šole (od 1. do 9. razreda).

Prijavljene šole lahko v projektu sodelujejo na daljavo. Šola izvaja dejavnosti, povezane s projektom, med šolskim letom 2018/19. Konec meseca maja pošljete kratko evalvacijsko poročilo in nekaj fotografij. Projekt bomo zaključili meseca junija 2019.

Prosimo, da se k projektu prijavite do 30. septembra 2018 na e-naslov: katja.ploj@os-skocjan.si.

Koordinatorica projekta: Katja Ploj                                         Ravnateljica: Irena Čengija Peterlin, l.r.