Zdrava šola

PROJEKT ZDRAVA ŠOLA

Tudi v šolskem letu 2023/24 smo vključeni v projekt Zdrava šola.

Slovenska mreža zdravih šol se odziva na probleme v zvezi z zdravjem otrok in mladostnikov ter se usmerja k razvojnim programom za promocijo zdravja na telesnem, duševnem, socialnem in okoljskem področju zdravja za učence, učitelje in starše.

Program Zdrave šole ima tri značilnosti

Sodelovalni in akcijsko usmerjen pristop k zdravju se zagotavlja:

• z obveznim učnim načrtom: vsebine zdravja v učnem načrtu, spiralni učni načrt, medpredmetno in medkurikularno povezovanje;
  • s skritim učnim načrtom: pomembna je organizacija, ustrezna pravila, medsebojni odnosi, interesne dejavnosti, preventivni in promocijski projekti s področja krepitve zdravja;
  • z dobrimi povezavami z domom in skupnostjo: poglobljeno sodelovanje med šolo, družino in skupinami, organizacijami in posamezniki v lokalni skupnosti, ki lahko podprejo dejavnosti za zdrav življenjski slog na šoli.

V šolskem letu 2022/23 bomo nadaljevali z dosedanjimi temami; pridno bomo zbirali star papir, ločevali odpadke, zbirali zamaške in učence navajali na zdravo prehrano, ter jim skozi različne oblike omogočali gibanje (minuta za zdravje, rekreativni odmor, poučevanje z gibanjem, gibanje v prostem času).

Za rdečo nit za šolsko leto 2023/2024 smo izbrali: LEPA BESEDA LEPE ODNOSE NAJDE.
S tem naslovom/geslom želimo zajeti različne vsebine zdravega življenjskega sloga za vse generacije, pomagati drug drugemu pri krepitvi duševnega zdravja in prispevati k boljši psihofizični kondiciji.

VZGOJNO – IZOBRAŽEVALNE DEJAVNOSTI POVEZANE S PREHRANO

Vzgojno-izobraževalne dejavnosti, povezane s prehrano, spodbujanje zdravega načina prehranjevanja in kulture prehranjevanja bodo izvedene pri različnih predmetnih področjih ter drugih dejavnostih šole,  kot so dnevi dejavnosti, pouk gospodinjstva in razredne ure, izbirna predmeta sodobna priprava hrane in načini prehranjevanja, interesna dejavnost čebelarski krožek, slovenski tradicionalni zajtrk, projekt Shema šolskega sadja in zelenjave, UNESCO projekt Od pšeničke do potičke in druge dejavnosti.

Skozi dejavnosti Zdrave šole bomo na vzgojnem področju krepili SPOŠTOVANJE IN BONTON  in v sklopu ZŠ  skrbeli za SPREJEMANJE VSAKOGAR, POMOČ IN PRIMEREN ODNOS DO PREHRANJEVANJA.

SLEDIMO prednostni nalogi šole:
Vzgojno področje: Krepitev spoštljive medsebojne komunikacije in odnosov.
Izobraževalno področje šole: Razvijanje pismenosti: bralne, funkcionalne, digitalne…

NAČRT DELA:
Načrt dela ZŠ 2023-24

ARHIV OBJAV ZDRAVE ŠOLE:

OBJAVE 2021/22:
Načrt dela ZŠ 2021 2022

SVETOVNI DAN HRANE; 16. 10. 2021:

POSKRBIMO ZA SVOJE POČUTJE:
poskrbimo za svoje dobro počutje_plakat_A3_F

PRIROČNIK o zelenjavi in sadju (21. 1. 2022):
SHZ_e-Prirocnik-o-zelenjavi-in-sadju_splet_zadnji

PRIPOROČILA ZA DOBRO SPANJE: