DRUGAČNOST 2017/18

UNESCO – Nacionalni projekt: Drugačnost nas bogati

S projektom Drugačnost nas bogati želimo skozi Unesco teme –  medkulturno učenje, medkulturni dialog, mir in človekove pravice, strpnost, sodelovanje – učence z izkustvenim učenjem ozavestiti in pripraviti na življenje v sodobni, vse bolj medkulturni družbi.

Cilje projekta je učencem približati svet drugačnih, jih učiti  in naučiti strpnosti, medsebojnega sodelovanja in spoštovanja, nenasilnega reševanja konfliktov, predvsem pa življenja brez predsodkov. Želimo, da učenci v drugih kulturah, navadah, narodih, pri ljudeh s posebnimi potrebami, … najdejo nekaj lepega, dobrega, pozitivnega, nekaj, kar našo družbo bogati.

Projekt, ki poteka skozi celo šolsko leto, bomo izvajali v vseh razredih osnovne šole, vabljeni pa so tudi vrtci in srednje šole Unesco ASP mreže.

Med šolskim letom:

1. VZGOJA ZA EMPATIJO : Učence skozi vse leto spodbujamo k strpnemu vedenju, medsebojnemu spoštovanju, gradnji prijateljskih odnosov. Pri pouku, ID, dnevih dejavnosti spoznavajo drugačne, drugačnost. Medse povabimo »drugačne«, ki dan preživijo na šoli (slepi, gluhi, invalidi, mogoče temnopolte, dekle z burko, Rome …) – preživijo dan z učenci, pripovedujejo o sebi, izkušnjah. Učenci za nekaj minut, šolsko uro postanejo drugačni (gluh, slepi, sedejo na invalidski voziček …), skozi vse leto učenci ustvarjajo na to temo, izvedemo naravoslovni ali tehnični dan, pri čemer učiteljem znotraj triade ali razredov pustimo, da organizirajo dan z rdečo nitjo o drugačnosti, na šoli izvedemo delavnice o strpnosti ali imamo dan strpnosti, šola spodbuja prostovoljstvo, izbiramo prostovoljca meseca, …

2. USPEL SEM V ŽIVLJENJU. V ČEM SEM DRUGAČEN. Učenci razmišljajo in iščejo lastnosti, navade, … ki jih imajo osebe, ki so uspele na svojem področju. V goste povabimo znanstvenike, športnike, izumitelje, glasbenike, pisatelje, …. ki dosegajo vrhunske rezultate. Učenci prebirajo ali gledajo intervjuje o uspešnih. Učenci spoznajo življenje in delo znanstvenikov s posameznih predmetnih področji. Učenci spoznajo ženske znanstvenice v Evropi. Šola izvede literarni natečaj.

Dogodki na šoli:

K projektu smo povabili tudi ostale šole Unesco ASP mreže. Projekt se zaključi aprila ali maja 2018.